<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> İnsaNews: İstanbul’da Ensar Vakfı’na ait bir anaokulunda 4-6 yaş arasındaki çocuklara ihram giydirildi, çocuklar maket kabe tavaf ettirildi.

11 Ocak 2017 Çarşamba

İstanbul’da Ensar Vakfı’na ait bir anaokulunda 4-6 yaş arasındaki çocuklara ihram giydirildi, çocuklar maket kabe tavaf ettirildi.


İstanbul’da Ensar Vakfı’na ait bir anaokulunda 4-6 yaş arasındaki çocuklara ihram giydirildi, çocuklar maket kabe tavaf ettirildi.
İstanbul’da Dudullu Ensar Anaokulunda, 4-6 yaş arasındaki çocuklara ihram giydirildi, maket kâbe tavaf ettirildi. Uzmanlar “Bu yaştaki çocuklara soyut kavramlar öğretmek,
kişiliklerini etkiler” dedi.
Evrensel‘den Eylem Nazlıer‘in haberine göre, Karaman’da onlarca çocuğa cinsel istismar skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’nın İstanbul Dudullu’da bulunan anaokulunda, “Değerler eğitimi” adı altında 4-6 yaş arasında çocuklara hac ibadetinin nasıl yerine getirildiğine dair simülasyonlu “eğitim” verildi.
Maket kâbe etrafında dönen erkek çocuklara, ihram giydirildi, çocuklar Arapça ilahiler eşliğinde maket kâbede tavaf ettirildi. Başka bir sunumdaysa, Kuran okumayı öğrenen 2 öğrenciye taç, kız çocuğuna ise türban takıldı.


“ÇOCUKLAR YETİŞKİNLER TARAFINDAN NESNELLEŞTİRİLİYOR”

Çocuk Gelişimi Uzmanı Ezgi Koman, dini kavramların yer aldığı programların çocukların kişiliklerinin gelişimi etkileyeceğini söyledi.
Çocuk gelişimi açısından çocukların soyut düşünme becerileri 11-12 yaşından sonra geliştiğini söyleyen Koman, “3-6 yaş gibi sadece somut düşünme döneminde olan çocuklara, çok fazla soyut kavramların yer aldığı dinsel kavramların, olguların yer aldığı eğitim programları çocuklarda derin karmaşalara sebep olur. Onların güven duygusunu zedeler, çocuklarda korku, stres ve kaygı yaratabilir. Bu dönemde, dini kavramların yer aldığı programlar çocuklar için çok ağır yük oluşturur. Onların başarı duygusunu zedeler, kişiliklerinin özgürce gelişimini sınırlar” dedi.

Koman, “Burada sorulması gereken soru neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyuldu? Açıkçası bu sorunun yanıtını biliyoruz: Her zaman olduğu gibi çocuklar yine yetişkinler tarafından nesneleştiriliyor. Bu yaştaki çocukların ihtiyacı olan; onların güven duygusunu geliştiren, yaşamı anlama ve anlamlandırma süreçlerine yardımcı olan, özgür düşünebilen bireyler olarak gelişimlerini sağlayan; kendilerini korkmadan gerçekleştirebilecekleri bilimsel, neşeyle, sevgiyle ve oyunla kurgulanmış eğitim programlardır” diye konuştu.
haber.sol.org

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/