İNSAN Güncel: Bir trolün itirafları

10 Ocak 2017 Salı

Bir trolün itirafları


Bir trolün itirafları
“Trol“ adı verilen sanal propaganda ordusuna sahip ülkelerden biri olan Sırbistan’da yönetim, sanal dünyayı yoğun şekilde manipüle ediyor. Sırbistan'daki trollerin hikayelerini okuyanların akıllarına bir başka ülke daha geliyor.
Sırbistan’da giderek otoriterleştiği ile eleştirilen iktidardaki İlerleme Partisi sanal ortamda sistemli bir trol mekanizması oluşturdu. İlk başta sadece bir söylentiden ibaret olan bu iddia trollerden biri kendini ifşa edince, tüm ayrıntılarıyla gün yüzüne çıktı. 
“YALAN OLDUĞUNU BİLİYORDUM” 
Deutsche Welle Türkçe’den Nemanja Rujevic’in haberine göre; haber dergisi "Newsweek"e itiraflarda bulunan “Marija“ kod adlı kadının anlattıkları, siyasi bir trolün çalışmalarına dair önemli bilgiler içeriyor. Sosyal ağlarda ve internet forumlarında sıradan bir vatandaş gibi profil oluşturan troller, her fırsatta hükümeti alkışlarken, muhaliflere ise yoğun şekilde saldırıyor. Marija, "Skandallar üretmek ilk başlarda bana çok zor geldi. Çünkü bunların yalan olduğunu biliyordum" dedi. 
“MEMUR OLARAK GÖRÜNÜYORDUK” 
Bugün yurtdışında yaşayan Marija, Sırbistan’nın ilk trol itirafçısı. Pek çok şehirde organize trol birimleri kurulduğunu anlatan Marija, gizli bürolarda vardiya usulü çalıştıklarını, tüm trollerin kameralarla denetlendiğini belirtti ve ekledi: “Kağıt üzerinde hepimiz farklı kamu kurumlarında memur olarak görünüyorduk. Maaşlar, ülkedeki ortalama gelir olan 370 Euro’dan başlayıp, tecrübe kazandıkça artıyordu. Trollük, benim hayatta kalmamı sağlıyordu. Çünkü başka bir gelir kaynağım yoktu.“ 
GÖMLEĞİNİ DEĞİŞTİRDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ 
Beş yıl önce iktidara gelen İlerleme Partisisi’nin lideri Aleksandar Vuçiç, girdiği tüm seçimlerde ezici zaferler elde ediyor. Miloşeviç döneminde Enformasyon Bakanlığı da yapan Vuçiç, Kosova savaşı sırasında propaganda ve sansür konusunda büyük bir deneyim kazandı. “Değiştim“ diyerek eski gömleğini çıkarttığını ve artık Avrupa yanlısı olduğunu söyleyen Vuçiç, gerçekten de Avrupa Birliği’nin istediği reformları büyük bir kararlılıkla yerine getirmeye çalışıyor. Yani Brüksel’den bakıldığında, her şey yolunda görünüyor. 
MEDYAYI KONTROL 
Ancak muhaliflerine göre durum hiç de güllük gülistanlık değil. Aksine, giderek artan baskıcı bir yönetim tarzı, basının neredeyse tümüyle kontrol altına alınması ve adam kayırma gibi olumsuzluklar had safhada. Deutsche Welle’ye konuşan pazarlama uzmanı ve blog yazarı Mihailo Teşiç’e göre, Başbakan Vuçiç’in başarısının anahtarı, ulusal yayın yapan televizyon kanallarında sık sık ve uzun sürelerle boy göstermesi. Teşiç, bir Sırp vatandaşının günde ortalama beş saat televizyon izlediğini hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürüyor: “Reklam piyasasındaki düzenlemeler sayesinde, tüm önemli televizyon kanalları hükümetle aynı çizgiye çekilmiş durumda.” 
“MUHALİFLER EKARTE EDİLDİ” 
Diğer yandan vatandaşların yaklaşık yarısı düzenli olarak internet kullanırken, bunların ancak dörtte bir haberleri sanal dünyadan takip ediyor. Mihailo Teşiç, buna rağmen hükümet için interneti yönlendirmenin de çok önemli olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Büyük trol ordusu sayesinde, internet ortamında siyasi muhalifler ve farklı düşünenler çoktan ekarte edildi bile. En popüler portallarda sürekli olarak olumlu yorumlar yazarak, hükümetin politikalarından tüm vatandaşların memnun olduğu izlenimi uyandırılmak isteniyor. Diğerleri ise hayal kırıklığına uğrayarak yerinde sayıyor.” 
“FARKLI GÖREV ALANLARI VAR” 
Sırbistan’ın en faal Twitter kullanıcılarından biri de “AstroG“ adlı kullanıcı. Her fırsatta sanal alemdeki sahte hesapları ifşa ederek trollerin maskesini düşürüyor. AstroG, şunları söylüyor: “Hükümetin trol ordusu yüzlerce kişiden oluşuyor. Bunlar binlerce sahte hesabı yönetiyor. Patronlarından her gün farklı emirler geliyor: Bugünkü ana düşman kim ya da kimler? Bunlara nasıl saldırmak gerekiyor? Pohpohlanacak sahte kahramanlar kimler? Neler gizlenecek ve nelerin çığırtkanlığı yapılacak? Herbirinin farklı görev alanları var. Kimileri daha ziyade haberlerin altına yorum yazarken, kimileri ise Twitter ve Facebook ağırlıklı çalışıyor.“ 
GAZETECİLERE ‘DARBECİ’ SUÇLAMASI 
Böylece güncel olaylarla ilgili fazla bilgisi bulunmayan sıradan vatandaşları kolayca manipüle etmelerinin mümkün olduğunu belirten AstroG, "Aldıkları talimatlar doğrultusunda sanal gündemi belirleyen troller, kimi zaman muhalif gazetecilere karşı ‘darbe planı yapan dış devletlerin ajanı‘ türünden sanal saldırı kampanyası başlatıyor ya da muhalif belediyelerin projelerini, protesto kampanyalarıyla engellemeye çalışıyorlar“ diyor. 
“GERÇEK HAYATTA ÖZGÜR OLAMAZSAK…” 
Yeni medya alanında araştırmalar yapan Belgrad merkezli SHARE Vakfı Yöneticisi Dorde Krivokapiç, son yıllarda sosyal medyada yer alan yalan, iftira ve hakaretlerin uzunca bir listesini yaptıklarını belirtiyor ve şu saptamayı yapıyor: “İlk başlarda, sosyal medyadaki özgürlüklerin, demokrasinin temel taşlarından biri olabileceğini düşünmüştük. Çünkü kamuoyunu, habercilik tekelinden kurtarabileceğini varsaymıştık. Ancak bunun çok büyük bir yanılgı olduğunu gördük. Eğer gerçek hayatta özgür olamazsak, dijital dünyanın özgürleşmesi de mümkün olmaz.” 
Odatv.com 

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/