<script async='async' src='//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js'></script> <script> (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-6864254610282912", enable_page_level_ads: true }); </script> İnsaNews: 11 madde ile tecavüzcülerin korkulu rüyası Tüfekli teyze

11 Ocak 2017 Çarşamba

11 madde ile tecavüzcülerin korkulu rüyası Tüfekli teyze

11 madde ile tecavüzcülerin korkulu rüyası Tüfekli teyze
Tecavüz vakalarının çok yaşandığı Hindistan’da, kadınlar da kendi öz-savunmasını gerçekleştirmek için yeni yöntemler deniyor. Bunlardan biri de “Tüfekli teyze”.
Birçok toplumda erkek egemen zihniyetin toplumsal ilişkilerde kadınlarda bulduğu karşılık maalesef şiddet, taciz ve tecavüzdür. En ‘ileri’ ya da en ‘geri’ olarak tabir edilen bütün ülkeler için durum sadece küçük sayısal farkla ifade edilebilir. Zira mesele egemen zihniyetin tahakkümünün devam edip etmeme meselesidir.
Kadınlara dönük erk zihniyetin baskıları özellikle Hindistan’da çok ciddi bir hal almış durumda. Hindistan’da tecavüz vakaları 1953’den 2011’e kadar olan süreçte yüzde 873 oranında arttı, 2007-2011 arasındaki artış da hiç azımsanmayacak bir oranda; yüzde 9,7.
Hint kültüründe kadın bedenleri, erkeklerin sosyal güç ve egemenliklerini pekiştirdikleri nesneler olarak algılanıyor ve bu durum siyaset, medya, yargı güçlerinin teşviki ve yok saymasıyla daha da güçleniyor.
Erkek egemenliğinin kendisini yeniden ürettiği ve kadınlara dönük baskıların yoğunlaştığı koşullarda kadınların boş durmasını beklemek mümkün değil. Kadınlar dünyanın her yerinde olduğu gibi öz savunmalarını yaratarak bu zihniyete karşı mücadele ediyor. Hindistan’daki ‘Tüfekli teyze’ de bu mücadelede bireysel gibi görünen ama aslında milyarlarca kadının öfkesini yansıtan bir duruş sergiliyor.
Hindistan’da gencinden yaşlısına pek çok kadının maruz kaldığı tecavüz ve cinsel istismar suçlarını sona erdirmek isteyen ‘Tüfekli teyze’nin hikayesini 11 maddelik liste ile sizinle paylaşıyoruz. Her toplumda böyle teyzelerin çoğalması dileğiyle…
1.O’na Hindistan’da ‘Tüfekli teyze’ diyorlar.
2.Adı: Begum. O bir ‘tecavüzcü avcısı.’
3.Begum tecavüzcülerin korkulu rüyası.
4.İlk kez 2013 yılında bir genç kıza iki gün boyunca tecavüz ve işkence eden üç adamı yakaladı.
5.Begum daha sonra ülkesindeki tecavüz suçlarını azaltmak için kendine misyon edindi.
6.Tecavüzcüleri yakalamak ve cezalarını çekmelerine katkıda bulunmak.
7.Dört çocuk annesi Hintli kadın, kendini tüm insanlığı korumakla görevli bir birey olarak görüyor.
8.Fakat bu canavarca suçu işleyen adamlar, tecavüz ettikleri kadınlarla evlendiriliyor.
9.Tecavüzcüleri kendi elleriyle yakalayıp, polise teslim ediyor.
10.Yaşadığı köyde gencinden yaşlısına bütün kadınlar Begum’e saygı duyuyor.
11.Ve ona ‘Tüfekli teyze’ diye sesleniyorlar.

Daha fazlası için
Facebook İNSAN 'ı Beğenin
insan
https://www.facebook.com/insaninsanca1/